0

Turystyka / Uncategorized

Czarnogóra, czyli białe plaże, figi i owcze mleko

2016-05-24 at 8:01 am By

sea-660319_1280

Montenegro – dzięki wyjątkowemu kontrastowi monumentalnych gór na tle wód Adriatyku, Czarnogóra zyskała swą nieprzeciętną nazwę. Perła południa Europy, bałkańsko-śródziemnomorska kraina piaszczystych plaż, wiosek rybackich i niezwykłej życzliwości. Co dodatkowo stanowi o jej atrakcyjności?

Od paru lat wzrasta popularność Czarnogóry jako potencjalnej destynacji wakacyjnej. Za sprawą krajów graniczących, czyli Serbii, Chorwacji, Albanii, Kosowa oraz dodatkowo Bośni i Hercegowiny, turyści w większości kierują się w stronę kameralnych miasteczek czarnogórskich, egzotycznych gajów figowych i turkusowych jezior.

To bardzo młode Wy, istniejące dopiero dekadę, po uprzednim odłączeniu od Serbii. Klimat w Czarnogórze jest zróżnicowany ze względu na dostęp do morza i wspaniałe masywy górskie. Region jest niezaprzeczalnie malowniczy, tajemniczy i magiczny. Odnajdą się tu zarówno wytrawni podróżnicy, jak i zaczynający globtroterzy.

Turyści podkreślają, że w Czarnogórze najbardziej zachwyca jej baśniowy charakter i spokój mieszkańców. Co więcej, doświadczając piękna kraju, nierzadko postanawiają zainwestować na czarnogórskim rynku domów i mieszkań.

Boom inwestycyjny w Czarnogórze postępuje. Czynniki, które składają się na zainteresowanie inwestorów to nie tylko doskonałe krajobrazy i bogactwa naturalne, niemniej jednak także cały czas stabilizujący się system finansowy w kraju, zrównoważony postęp turystyki i otwarty rynek. Pośród inwestorów zazwyczaj nabywającymi nieruchomości w Budvie, Podgoricy, Kotorze czy Barze są Brytyjczycy, Rosjanie , a ponadto Irlandczycy. Czarnogóra cieszy się dużą popularnością pomiędzy Europejczyków dzięki dobrej komunikacji lotniczej. W miejscowości Tivat znajduje się jeden z dwóch w tym państwie portów lotniczych.

Czarnogóra jest perfekcyjnym kompleksem wypoczynkowym, niemniej jednak też idealnym miejscem do zamieszkania w długoterminowej perspektywie. Inwestorów kusi kulminacja historycznych walorów państwie, cudownych pejzaży i światowej kolebki kulturowej.

Co jeszcze fascynuje w kraju zachodnio-wschodnich kontrastów?

Na 100% kulinaria. W Czarnogórze łatwo zauważyć silne wpływy kuchni tureckiej, priorytetowo w zakresie mięsnych potraw z jagnięciny i baraniny. Stoły są suto zastawione serami, oliwą, bakaliami, lepinji, czyli chlebem faszerowanym gulaszem lub serem, sałatką bałkańską czy čorbą – aromatyczną zupą z kawałkami mięsa. Dla koneserów i gastronomicznych pasjonatów poleca się produkowaną z winogron, śliwek, jabłek, fig albo moreli rakiję – regionalny alkohol.

W Czarnogórze jedną z najlepszych alternatyw na lokowanie kapitału jest inwestycja wnieruchomości. Co roku sektor domów i mieszkań wyróżnia tendencja wzrostowa – nawet do 70%, a jego udział w rocznym PKB państwa sięga 9%.

Eksperci prognozują kolejny wzrost na rynku nieruchomości do końca 2016 roku, a w ciągu kolejnych 5 lat przewiduje się zintensyfikowane zainteresowanie inwestycjami przy zachowaniu stabilności kosztów za m2.

Tagi:

Dodaj komentarz