Ogólnotematyczne / Technologie

Mierniki do certyfikacji okablowania strukturalnego

2016-06-20 at 6:06 am By

glass-fibres-1118071_1920

Okablowanie strukturalne to uniwersalny system okablowania telekomunikacyjnego o szerokiej gamie użycia. Jego standardy oscylują wokół parametrów fizycznych i mechanicznych kabli, jak i złączy, paneli krosowniczych. Prócz tego określa zasady zaprojektowania i budowania procesów transmisyjnych. Za pomocą czego dokonuje się pomiarów?

Warto zapoznać się z metodologią pomiarów okablowania strukturalnego przy użyciu mierników certyfikacyjnych. Najistotniejszym elementem są normy techniczne obowiązujące w tych systemach oraz praktyki stosowane w pomiarach sieci w oparciu o kable miedziane i światłowodowe. Najistotniejsza jednakże jest interpretacja wyników pomiarowych. Dzięki tym informacjom użytkownik sieci jest w stanie rozwiązać zaistniałe kwestie, usunąć błędy instalacji oraz przygotować prawidłową dokumentację pomiarową.

Topologicznie okablowanie wygląda następująco: kable miedziane lubświatłowody ułożone zazwyczaj w głównych kanałach telekomunikacyjnych budynków realizują połączenia między punktami rozdzielczymi systemu, które służą do konfiguracji połączeń. Przy tym, miejscem kulminacyjnym układu jest MDF, czyli podstawowy punkt rozdzielczy, w którym zbiegają się kable z sąsiednich budynków, pięter i centrali telefonicznej. Z kolei w odróżnieniu od głównego, pośredni punkt rozdzielczy obsługuje częściej dane piętro.

Co więcej okablowanie poziome służy połączeniu między punktem rozdzielczym a gniazdem użytkownika, które jest punktem przyłączenia go do sieci strukturalnej. W skład okablowania wchodzą również połączenia systemowe, które łączą systemy komputerowe z układami okablowania.

Przy każdym urządzeniu pomiarowym liczy się precyzja wytworzania ułatwiająca specjalistyczne i wiarygodne wykonanie pomiarów. Mierniki umożliwiają certyfikację z uwzględnieniem parametrów fizycznych, propagacyjnych oraz elektromagnetycznych.

Mierniki certyfikacji do okablowania strukturalnego zawężają mierzone parametry do długości i tłumienności światłowodu na długości fali. A przy tym wykazują dużą odporność na wstrząsy oraz generują sygnał akustyczny.

Do diagnozowania struktury sieci stosuje się dziś laptopów z odpowiednim oprogramowaniem, niemniej czasami uwarunkowania są na tyle niełatwe, że warto zainwestować w adekwatny miernik certyfikacji.

Tagi:

Comments are closed.