Dom i Ogród / Ogólnotematyczne

Wybieramy oświetlenie zewnętrzne

2016-06-20 at 8:54 am By

prague-95015_1920

Długie dni i ciepłe, letnie wieczory zachęcają do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Relaks po pracy na tarasie, w ogrodzie czy na przydomowym podwórku jest coraz popularniejszy. Jednak, by móc cieszyć się urokami najbliższej okolicy po zmroku, potrzebne jest odpowiednie oświetlenie zewnętrzne. Jak wyselekcjonować najkorzystniejsze?

Światło jest niezbędnym elementem wystroju każdego ogrodu, podjazdu czy ścieżki do drzwi wejściowych. To nie tylko fragment dekoracji, ale głównie kwestia bezpieczeństwa. Odpowiednie oświetlenie umożliwia na odnalezienie drogi w mroku , a oprócz tego uniknięcia potknięcia czy upadku. Dzięki temu czujemy się pewniej we własnym ogrodzie czy na posesji swojego mieszkania. Oświetlenie może mieć również inną funkcję. Rozświetlony dom będzie odstraszać ewentualnych złodziei. żadna osoba nie będzie próbował włamać się do naszego mieszkania, gdy zobaczy rozświetlone podwórze.

Zewnętrzna instalacje oświetleniową powinno się zaplanować już na etapie budowy lokalu mieszkalnego albo urządzania ogrodu. Wyróżniamy lampy działające dzięki energii słonecznej lub podłączone pod prąd. O ile w pierwszym przypadku nie posiadamy kłopotu z umiejscowieniem poszczególnych źródeł światła, o tyle gdy zamierzamy wersje z tradycyjnym zasilaniem, trzeba przedtem pomyśleć nad ich montażem. Kable lamp powinny być zakopane w kuli ziemskiej na głębokość ok. 60 cm, by uniknąć przypadkowego uszkodzenia podczas prac ogrodowych. To z kolei wiąże się z rozkopaniem ogródka lub podjazdu. Dlatego warto już na etapie produkowania posesji uwzględnić kwestie oświetleniowe.

Bez względu na to jaki rodzaj lamp wybierzemy, rozglądając się za konkretnymi rozwiązaniami należy posiadać na uwadze sposób ich zaprojektowania. Nieprawdopodobnie ważna jest kwestia szczelności. Współczynnik ten określany jest skrótem IP, czyli Index of Protection. Wyrażony został za poradą dwucyfrowej liczby, która odznacza wytrzymałość urządzenia na warunki atmosferyczne. Im jej wartość jest wyższa, tym lepsza ochrona jest zastosowana w danym produkcie. Optymalnie współczynnik powinien wynosić IP 55. Jednakże dla lamp działających pod wodą, np. w oczkach wodnych, wykorzystuje się IP 67. Stosownie zabezpieczony sprzęt posłuży nam wiele lat i pozwoli zaoszczędzić pieniądze, które wydalibyśmy na naprawę.

Tagi:

Comments are closed.